توسعه، پیشرفت و آبادانی کشور، مرهون و محصول اندیشه های جامعه مهندسی کشور است

در هشتمین آیین پاسداشت روز ملی مهندس با محوریت آسیب‌شناسی اجتماعی مهندسی در ایران در اتاق بازرگانی استان اظهار داشت: جایگاه رفیع علوم مهندسی در تاریخ ایران یادآور ابتکار، آفرینش و خلاقیت بوده و همین نگاه زمینه‌ساز رشد و موتور محرکه پیشرفت کشور بوده است. پنجم اسفند زادروز دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی است که به عنوان روز مهندس نامگذاری شده است. این روز فرصتی برای ارج نهادن به نقش والای مهندسان در کشور به حساب می‌آید.

رئیس کمیسیون صادرات خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: جامعه مهندسی متشکل از افرادی است که برای هر مشکلی راه حلی یافته و محصول اندیشه های ناب آنان گسترش فضای توسعه، پیشرفت و آبادانی در کشور است.

وی تاکید کرد:  هشتمین آیین پاسداشت روز ملی مهندسی در شرایطی برگزار می شود که همه ما دغدغه و نگرانی های فراوانی را در حوزه های اجتماعی به دوش می کشیم. این نگاه به مهندسی از منظر اجتماعی موجب شده تا امسال شعارمان آسیب شناسی حوزه اجتماعی مهندسی باشد.

 وی ادامه داد: مهندسان روز و شب خویش را از کار و تلاش روشن می‌سازند تا دیگران روزگار خود را در آرامش و امید سپری کنند. امروز بخش عمده‌ای از توسعه، تجهیز، بازسازی صنایع، معادن و کشاورزی و همچنین آموزش و خدمات ارائه شده مرهون تلاش‌های فعالان این حوزه است.

خندان‌دل با تاکید بر اینکه باید توجه داشت برای مهندسین بن‌بستی وجود ندارد و آنان یا راهی خواهند یافت و یا راهی خواهند ساخت، خاطرنشان کرد: علوم مهندسی با بخش آکادمیک کشور در پیوند است و نیروی جوان کشور عمدتا در این حوزه ورود می کنند. برای حمایت از نسل آینده مهندسان کشور، باید با نگاهی آسیب شناسانه به این عرصه بنگریم. نگاه و رویکردی که در دل خود به مسائل اجتماعی و اقتضائات روز، توجه ویژه دارد.

رئیس کمیسیون صادرات خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق بازرگانی خراسان رضوی اضافه کرد: نمی توان چشم از مشکلات پوشید و نسبت به آن ها اغماض داشت. اینکه بگوییم در یک بخش آسیبی وجود ندارد و چالش ها را انکار کنیم، گرهی برای ما گشوده نمی شود. نسل جوان ما در مباحث مختلف اجتماعی با نوعی سردرگمی دست به گریبان است. تلاش ما برای تحلیل مشکلات و مسائل اجتماعی، متاثر از دغدغه جوانان ما و در راستای پاسخ به نیازهای این قشر مهم و سرنوشت ساز است. ما به دنبال ایرانی سربلند و آزاد هستیم و خواهان ایجاد تکیه‌گاه و کانون‌های موثر اجتماعی می باشیم؛ تا جوانان ایرانی از کشور مهاجرت نکنند. باور داریم که هیچ بن‌بستی وجود ندارد و در این مسیر یا راهی خواهیم ساخت یا راهی خواهیم یافت.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند