چشم‌انداز مبهم فعالیت 5 شرکت بزرگ فناوری

با وجود افزایش درآمد پنج شرکت اپل، آلفابت، فیس‌بوک، آمازون و توییتر در سه ماه سوم ۲۰۲۰ میلادی، اما چشم‌انداز فعالیت آنها در آینده مبهم است. به گزارش آسوشیتدپرس، روز گذشته پنج شرکت بزرگ فناوری، گزارشی از رشد قدرتمند درآمدها و آینده مبهم خود ارائه کردند. این در حالی است که آنها سعی دارند با رکود اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان مقابله کنند. هرچند درآمد آمازون، آلفابت (شرکت مادر گوگل)، فیس‌بوک، اپل و توییتر از پیش‌بینی‌های تحلیلگران بیشتر است اما چشم‌انداز تاریک و عوامل عدم‌قطعیت دیگر در بازار سبب شده ارزش سهام همه شرکت‌ها به غیر‌آلفابت کاهش یابد.

اپل: در پایان سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی، فروش آخرین مدل آی‌فون مانند سال‌های گذشته رشد نکرد. با این وجود درآمد اپل در بازه جولای تا سپتامبر اندکی رشد کرد اما سودآوری شرکت کاهش یافته است. مشکلات تولید از تعطیلی کارخانه‌ها به‌دلیل شیوع ویروس کرونا تا تاخیر در رونمایی از آی‌فون-۱۲ دلیل این امر هستند. البته تحلیلگران معتقدند در بازه اکتبر تا دسامبر ۲۰۲۰ میلادی درآمد شرکت رشد می‌کند. درآمد اپل از ۶/ ۶۳ میلیارد دلار در سه ماه دوم به ۷/ ۶۴ میلیارد دلار رسیده که بالاتر از تخمین ۶/ ۶۳ میلیارد دلار کارشناسان است اما سودآوری آن در سه ماه سوم سال با ۷ درصد کاهش نسبت به همین بازه در سال گذشته، ۷/ ۱۲ میلیارد دلار اعلام شده است. با این وجود نگرانی‌های کارشناسان از عدم‌قطعیت در آینده و احتمال کاهش فروش آی‌فون در چین، سبب شد ارزش سهام اپل در بورس ۵ درصد کاهش یابد.

آلفابت: شرکت مادر گوگل طی تابستان رشد اقتصادی قدرتمندی را تجربه کرده است. درآمد این شرکت در سه ماه سوم سال‌جاری میلادی ۱۴ درصد نسبت به همین بازه از سال گذشته رشد کرد و به 2/ 46 میلیارد دلار رسید. سودآوری آلفابت نیز با رشد ۵۹ درصدی، 2/ 11 میلیارد دلار اعلام شده است. هر دوی این آمار بسیار بالاتر از تخمین‌های کارشناسان هستند. انتشار آمار امیدوارکننده سبب شد ارزش سهام آلفابت در بورس بیش از ۷ درصد رشد کند.

فیس‌بوک: هرچند سودآوری و درآمد این شبکه اجتماعی در سه ماه سوم سال افزایش یافته اما چشم‌انداز این شرکت در سال ۲۰۲۱ میلادی با عدم‌قطعیت زیادی روبه‌روست. طبق آمار موجود در بازه جولای تا سپتامبر (سه ماه سوم ۲۰۲۰) درآمد این شرکت نسبت به سال گذشته در همین بازه ۲۲ درصد رشد کرد و به 22/ 21 میلیارد دلار رسید که بسیار بالاتر از تخمین 8/ 19 میلیارد دلاری کارشناسان است. سودآوری شرکت در این بازه 85/ 7 میلیارد دلار اعلام شده که ۲۹ درصد نسبت به آمار سال گذشته رشد داشته است. ارزش سهام فیس‌بوک پس از انتشار این اخبار حدود نیم درصد کاهش یافت.

آمازون: این خرده‌فروشی آنلاین همچنان از روند خرید اینترنتی طی همه‌گیری ویروس کرونا سود می‌برد. آمازون اعلام کرد عایدی خالص شرکت در سه ماه سوم ۲۰۲۰ میلادی به 3/ 6 میلیارد دلار رسیده که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته سه برابر شده است. درآمد آمازون نیز با ۳۷ درصد رشد به 1/ 96 میلیارد دلار رسیده که بالاتر از تخمین کارشناسان است. همچنین این شرکت پیش‌بینی می‌کند میزان فروش در پلت‌فرمش از ۱۱۲ به ۱۲۱ میلیارد دلار برسد که حدود ۲۸ تا ۲۹ درصد بالاتر از میزان فروش در سال گذشته میلادی است. اما پس از اعلام این خبر ارزش سهام آمازون حدود ۲ درصد کاهش یافت که به گفته کارشناسان دلیل احتمالی آن پیش‌بینی کاهش عایدی عملیاتی شرکت است.

توییتر: درآمد این شبکه اجتماعی در سه ماه سوم ۲۰۲۰ میلادی بسیار قدرتمندتر از تصورات کارشناسان بود که دلیل آن رشد تقاضا برای تبلیغات اعلام شده است. سودآوری این شرکت در بازه جولای تا سپتامبر 66/ 28 میلیون دلار اعلام شده که ۲۲ درصد کمتر از شاخص مذکور در همین بازه از سال گذشته میلادی است. دلیل این امر افزایش هزینه‌های مربوط به کووید-19 اعلام شده است اما درآمد توییتر در سه ماه سوم سال‌جاری میلادی به 2/ 936 میلیون دلار رسید که ۱۴ درصد نسبت به 7/ 823 میلیون دلار سال گذشته بیشتر است. ارزش سهام این شبکه اجتماعی نیز پس از انتشار آمار 6/ 11 درصد کاهش یافت.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند